Daha fazlasına aç : Anthony Michael Bourdain


“Gördüğüm ve deneyimlediğim yerler arttıkça, dünyanın ne kadar büyük olduğunu farkediyorum. Ne kadar çok farkında olursam, o kadar çok az şey bildiğimi, daha gitmem gereken ne kadar çok yerim, öğrenmem gereken ne kadar çok şey olduğunu fark ediyorum."

 

🇺🇸 Anthony Bourdain, tam olarak Anthony Michael Bourdain, (25 Haziran 1956, New York, ABD doğumlu- 8 Haziran 2018, Strasbourg, Fransa'da öldü), 21. yüzyılın başlarında, kitapları ve televizyon programları aracılığıyla ’foodıe’ kültürünün popülerleşmesine katkıda bulunan Amerikan şef, yazar ve televizyon kişiliği.

New Jersey’de yetiştirilen Bourdain, yemeğe ilk kez genç bir çocukken ailesiyle birlikte gittiği Fransa gezisinde istiridye yediğinde ilgi duydu. 1978'de Amerika Aşçılık Enstitüsü'nden mezun olmadan önce Vassar Koleji'ne iki yıl devam etti. Bourdain daha sonra saygın restoranların mutfaklarını işlettiği New York'a taşındı. Aşçı olarak çalışırken, iki suç romanı ile sonuçlanan yazı çalışmalarına: Boğazdaki Kemik (1995) ve Gone Bamboo (1997).

 
 
1999'da Brasserie Les Halles'de yönetici şef olarak çalışırken, Bourdain, New Yorker'daki restoran endüstrisinin bir ifşası olan “Bunu Okumadan Önce Yemeyin”i yayınladı. Lokanta dünyasının çirkin içsel çalışmalarının birçoğu ilk kez Bourdain'in aldatıcı esprili yazımıyla daha geniş bir alana duyuruldu. Yazısını, yalnızca restoran mutfaklarının içsel çalışmalarının ek hesaplarını içermemekle kalmayan, aynı zamanda eroin bağımlılığı ile olan uzun savaşı da dahil olmak üzere, Bourdain'in kişisel hayatının samimi ayrıntılarını içeren, Kitchen Confidential: Adventures in the Culinary Underbelly (2000) olarak geliştirdi. Anı, Bourdain’i gastronomik kültürün “kötü çocuklarından” biri olarak ilan etti ve kitabının başarısını A Cook's Tour-Bourdain’ (2002–03) adlı bir kablolu televizyon seyahat programına harcadı. Daha sonra, yerel mutfak ve sıra dışı kültürel özelliklere odaklanan yerel mekanlara mizahi bir rehber sunan A Cook's Tour'un temel konseptini aldı ve bir saat süren kablolu programına dönüştürdü, Anthony Bourdain: No Reservations (2005–12 ). Bourdain ayrıca anılarının kısa ömürlü bir sitcom'a uyarlandığını da gördü (2005-06).
 
 

Bourdain’in televizyon şöhreti, yemek pişirme şov programı olan Top Chef’te jüriliğin yanı sıra The Simpsons’ta bir görünüm kazandırdı. Daha sonra Bourdain, seçilen bir destinasyonda 24 ila 48 saat harcadığı ’The Layover(2011–13)’ adlı başka bir gezi programı başlattı. 2013-15 yıllarında, yemek pişirme yarışması programı The Taste'nin jürisiydi. Diğer TV çalıaşmaları arasında, 2013'te prömiyer olarak yapan ve olağanüstü bilgilendirici bölümleri ile birden fazla Emmy Ödülü kazanan Anthony Bourdain: Parts Unknown adlı gezi programı yer aldı.  Bourdain, gösterinin 2018'deki 12. sezonunu çekerken, intihar etti. Daha sonra o yıl kurgusal olmayan program için seçkin yazı için bir Emmy kazandı.

Bourdin'in Kitchen Confidential'a ek olarak, Cook's Tour: In Search of the Perfect Meal (2001), The Nasty Bits: Collected Varietal Cuts, Usable Trim, Scraps, and Bones (2006), Medium Raw: A Bloody Valentine to the World of Food and the People Who Cook (2010), Bobby Gold (2001), sayısız dergi, blog ve gazetenin katkılarıyla birlikte yazıları bulunmaktadır. Yemek kitapları arasında ise Appetites (2016; Laurie Woolever ile yazılmış) yer alıyor.

 

https://www.britannica.com/biography/Anthony-Bourdain

  

Şef, yazar, TV programcısı ... Ama özgür bir adamdı, gerçekte bir adamdı. Karşılaştığı herkese, güzelliklerin ve lezzetlerin her zamanki yaşam düzeninin dışına uzandığını hatırlattı. Michelin yıldızlı bir restoranın şefiyle, aynı coşku ve kültürü Nijerya'nın Abuja kentinde bir sokak gıda satıcısıyla paylaştı. Onu dünyada kendilerini yemek kültürüne adayan birçok insan olarak özleyeceğiz. Anthony Michael Bourdain'i tatlı bir gülümsemeyle hatırlayacağız.

 

Courir de Mardi Gras Şenlikleri Grand Mamou Louisiana 2018

Fotoğraf: https://www.theadvocate.com/acadiana/entertainment_life/article_2e99fc28-3e94-11e9-a75e-a766280a97e7.html