Saray Mutfağından Bir Aşk Yemeği: Hünkar Beğendi


Malzemeler 
 
500 Gr Kuzu Eti Kuşbaşı 
2 Adet Soğan
2 havuç "isteğe gore"
1 Çorba Kaşığı Sirke
2 Adet Domates 
2.5 Su Bardağı Sıcak Su 
5 Adet Patlıcan
2 Çorba Kaşığı Tereyağı 
1.5 Çorba Kaşığı Un 
1.5 Su Bardağı Süt
2 Çorba Kaşığı Rendelenmiş Kaşar Peyniri 
Tuz
Kekik
Muskat Cevizi Rendesi
Küçük Parça Zencefil Rendesi 
 
Yapımı
 
Tencereye etleri alıp, etler bıraktığı suyu çekene dek kavrulur. Ardından tereyağını, küçük kesilmiş soğanlar eklenip 3 dakika daha kavurma işlemi devam ettirilir. 
1 çorba kaşığı sirke, rendelenmiş domatesler, kekik ve sıcak su, en son da tuz ilave edilerek etler yumuşayıncaya kadar pişirilir. 
Diğer tarafta patlıcanlar ateşte közlenip kabukları soyulduktan sonra limonlu suda 1-2 dakika bekletilip suyu süzülür. Keskin bir bıçak yardımı ile ince kıyılır. 
Bir diğer işlem olarak, tavada eritilen tereyağına 1/1,5 çorba kaşığı un ilave edilip pempeleşinceye kadar kavrulacak ve sürekli karıştırılarak soğuk sütü ilave edilerek karışımın koyulaşması sağlanır. Bu karışımın içine ince kıyılmış patlıcanlar, tuz, rendelenmiş kaşar peyniri, rendelenmiş muskat cevizi, zencefil rendesi ilave edilerek hızla karıştırılıp servis tabağına alınır. Üzerine etler düzgün bir şekilde yerleştirilerek servis yapılır.
 
Yaklaşık 150 yıllık bir tarif, afiyet olsun.
 
 Hikayesi

Hünkar beğendi yemeği, buruk bir aşk hikayesinden geliyor. Uzun yıllardan süregelen rivayetlere göre; 1800’lü yıllarda Sultan Abdülaziz Napolyon’u ziyarete gider. Ve o sırada kraliçeye aşık olur. Ama bu aşk imkansız denecek kadar zordur. Daha sonrasında Sultan da, Napolyon’u kendi sarayına davet eder. Ancak davete gidemeyen Napolyon, kendi yerine kraliçeyi gönderir. Bu sırada Hünkar, heyecanından dolayı yapılan hiçbir yemeği beğenmez. Kraliçe ziyarete giderken yanında Fransız bir aşçı götürür. Aşçının Osmanlı mutfağında yaptığı beşamel sosu, Türk aşçının dikkatini çekti ve hazırladığı patlıcan közünün üzerine döktü. Sultan yediği yemeği çok beğendi. Yemeğin adı o günden itibaren Hünkar Beğendi yemeği oldu. Aşkları ise kavuşamadan yarım kaldı.

 

 

http://www.milliyet.com.tr/hunkar-begendi-yemeginin-hikayesi-gundem-2654855/