Özel bir Şef: Allegra McEvedy


🇬🇧 McEvedy MBE Şef, yazar ve yayıncı
 

The Independent tarafından ‘vicdan sahibi bir yiyecek tedarikçi’ olarak tanımlanan Allegra McEvedy, Londra’nın en iyi restoranlarından Birleşik Devletlerdeki 18 aylık çalışmasına kadar, 20 yılı aşkın süredir profesyonel olarak aşçılık yapmaktadır. Bu süre içerisinde yaşama ve çalışma felsefesi olarak;  bir şefin fark yaratması için Michelin yıldızı kazanmaktan başka yolları da var, iyi yemek herkes için ulaşılabilir olmalıdır, görüşünü geliştirmiştir. 1991 yılında Allegra, Londra’da Cordon Bleu’daki klasik Fransız eğitimini tamamladı. Ayrıca Şarap ve Ruh Eğitim Vakfı’ndan (The&Spirit Education Trust) yüksek eğitim sertifikası aldı.  Daha sonra çalışmak için Green Restaurant ve Oyster Bar’a, Holland Park’taki The Belvedere’e, The Groucho Club’e ve The River Cafe’ye gitti. İlk baş şef ünvanını 24 yaşındayken Notting Hill’deki Tom Conran’ın The Cow’ında aldı. Allegra Mcevedy, Amerika Birleşik Devleri’nde  Robert De Niro’nun Tribecca Grill Restauranı’nda çalışmaktadır. Birleşik Devletlerdeki çalışmasını, özel bir vize olan ‘mutfak sanatlarında olağanüstü yeteneğe sahip bir yabancı’ statüsü ile gerçekleştirmektedir. Allegra Robert De Niro’nun Newyork’taki Tribecca Restoranı’nda düzenli olarak gecede 500 kap yemek yapmaktadır. New York'tayken, Başkan Clinton için kişisel olarak yemek pişirmeyi içeren özel bir Demokrat Parti bağışçısı için yiyecek ve içecek sağlamıştır.

Daha sonra San Francisco’ya gidip, Berkeley’deki Chaz Panisse’de staj yaparken aynı zamanda şehirde Rubicon ve Jardiniere’de çalışmıştır. Allegra Mcevedy 2004 yılında; ödüllü, sağlıklı, fast food restoran grubu olan Leon’un ilk şubesini Soho’da Carnaby Sokak’ta açmıştır. Açılışından 6 ay sonra Leon, Observer Food Monthly Ödülleri’nde ‘Büyük Britanya’nın En İyi Yeni Restoranı’ olarak adlandırılmıştır ve 2008 yılında Avrupa’daki En İyi Restoran Konsepti’nde Palme d’Or ödülünü kazanmıştır. Günümüzde Leon’un Birleşik Krallık ve Avrupa’da 41 şubesi bulunmaktadır ve kısa zamanda Birleşik Devletlere’de ulaşacaktır. Allegra Leon’daki görevini 2009 yılında yazı ve televizyon çalışmalarına ağırlık vermek amacıyla bırakmıştır ancak kurucu üye olarak temasını sürdürmektedir. Allegra Mcevedy 2017 yılının başlarında Albertine’de yerel mahalle şarap barı ve kafesini açmıştır.

İki yıl boyunca Allegra, 2015 ve 2016 yıllarında CBBC’de yayınlanan BAFTA ödüllü Junior Bake Off programında jüri olarak yer almıştır. Son olarak BBC2 gündüz kuşağında 6 bölüm yayınlanan, planlama, alışveriş yapma, daha az harcayarak malzemeleri daha bilinçli kullanmak üzerine Ekonomi Gastronomi programını sunmuştur. 2014 yılında BBC online için çocuklarınızı yemek pişirmeye dahil etmek üzerine kısa film serisini sunmuş ve BBC2 de yayınlanan The Great British Food Revival’da yer almıştır.

“Allegra’nın Lokumları” ve “Matt ve Allegra’nın Büyük Çiftliği” ni sunduğu Good Food Kanalı ile yoğun bir şekilde çalışmıştır. Hem “Loose Ends” hem de Radyo 4'teki “Today” programına düzenli olarak katkıda bulunan Allegra radyodan hoşlanmaktadır ve Robert Elms’in BBC Londra’da yayınlanan şovu için mevsimlik yiyecekler sunmaktadır.

Hem İngilizce konuşulan pazara hem de çevirisi ile uluslararası satılan yedi kitap yazmıştır.  En son kitabı Quick Quick Slow (Kyle Books) Ekim 2016'da yayınlanmıştır.

Önceki yayınları şu şekildedir:

The Good Cook (Hodder & Stoughton, 2000). Allegra McEvedy’s Colour Cookbook (Kyle Cathie, 2006). Winner in the Chefs and Restaurants category of the International Association of Culinary Professionals’ Cookbook Awards. LEON: Ingredients & Recipes (Conran Octopus, 2008). Currently on its fourth UK print run; published in America in 2014 in hardback and 2016 in paperback. Economy Gastronomy (Michael Joseph, 2009). The bestselling tie–in book to the BBC TV series, which sold over 100,000 copies. Bought, Borrowed & Stolen: Recipes and Knives from a Travelling Chef (Conran Octopus, 2011); the paperback was re–titled Around the World in 120 Recipes and came out in June 2013. Big Table Busy Kitchen (Quercus, 2013) Winner of the ‘Best Female Chef Cookbook’ in the World Gourmand Awards 2014.

 

 

http://www.allegramcevedy.com/Allegra_McEvedy/aboutme.html

 

https://anatolianfoodtreasures.com/Videolar.html?Lang=TR“Türk yemekleri Britanya'da oldukça zayıf bir şekilde temsil ediliyor ve gerçekten keşfedilecek bir sonraki mutfak gibi hissettiriyor”
Allegra McEvedy
 
 
 
Allegra'dan bir Türk tarifi: Kuzu ve Patlıcan Kebapları
 
 
 
 
Malzemeler
 
 
Kebaplar için
 

Kebap için;

400 gr kıyılmış kuzu

1 küçük soğan, ince doğranmış

2 diş sarımsak, kıyılmış

1/2 çay kaşığı kurutulmuş kırmızı pul biber

1/2 çay kaşığı kuru nane

2 çay kaşığı kimyon

2 adet Akdeniz patlıcanı

 
 
Sunum için
 

2 büyük lavaş

2 olgun domates

2-3 çorba kaşığı yoğurt

Sıkılmış limon

Taze maydanoz,

Kırmızı pul biber (isteğe bağlı)

 
Yöntem
 

1.     Kebap için: Patlıcanlar dışındaki tüm kebap malzemelerin bir kabın içinde bir araya getirin ve tuz ve karabiber ile yoğun bir şekilde baharatlayın. Ardından 4 eşit parçaya ayırarak elinizi kullanarak top haline getirin.

2.     Izgarayı önceden ısıtın.

3.     Patlıcanların üst kısımlarını kesin ve her birini enlemesine 3 eşit parçaya dilimleyin.

4.     Üç setten birini alın ve patlıcanın doğal şeklini koruyarak her bir parçayı bir kebap çubuğunun üzerine şişleyin. Sonra emin olmak için ikinci bir çubuk yerleştirin.

5.     Patlıcan parçalarını birkaç santim ayırın. Kuzu kıymanın dörtte birini elinize alın ve patlıcanla aynı hizada olacak şekilde eti boşluklardan birine doldurarak sıkın. Kıymanın kalanıyla da aynısını yapın,

6.     15-20 dakika çok sıcak bir ızgara veya barbekünün üzerine yerleştirin düzenli olarak döndürerek pişirin. Etler kızardığında ve patlıcanın dış kısmı karardığında hazırlar.

7. Servis yapmak için: Patlıcan parçalarını dilimleyin ve etli kısımlarını kazımak için bıçağın arkasını kullanın. Kabuklarını atın. Etli kısmı tuz ve karabiber ile baharatlandırın. Gözleme üzerine birkaç dilim domates ve bir tutam yoğurt dökün.

8. Köfteleri ikiye bölün ve bunları gözlemeler üzerine dağıtın. Bir sıkım limon, bol kıyılmış maydanoz ekleyin ve acı pul biber serpin.

 

İpuçları ve Öneriler

Kebapları pişirirken patlıcanlara dikkat edin, kuzu kendiliğinden olacaktır.