Dünyanın en pahalı bitkisi o mu? Safran


Safran dünya çapında oldukça popüler bir bitki.Çok eski bir tarihi olan safran, günümüzde belli sebeplerden dolayı oldukça pahalıdır. Avrupa’da fiyatları kilo başına 20 bin dolara kadar çıkmakta. Kendisi aynı zamanda UNESCO tarafından koruma altında olmakla birlikte, Safranbolu’nun isim kaynağıdır. Ülkemize gelişi ise Osmanlı zamanına dayanmaktadır. 

 

SAFRAN NEDEN BU KADAR PAHALI ? 

Safran günümüzün en pahalı baharatıdır. Bunu sebebi az miktarda safran üretebilmek için kaçınılmaz olarak çok miktarda el işçiliği gerektirmesidir. Yarım kilo kurutulmuş safran elde edilebilmek için 80-120 bin arası çiçek gereklidir. Genellikle ticari paketlemeleri gram bazlı olarak yapılmaktadır.

 

Sarıdır safran gibi...

Safran yiyeceklere parlak sarı bir renk katar. Sıra dışı tadı ve yemeklere kattığı sarı renk nedeniyle safran; Arap, Orta Asya, Avrupa, Hint, İran, Fas ve Cornwall mutfaklarında oldukça yaygın olarak kullanılır. Şekerlemeler ve likörlerde de sıklıkla safran bulunur. Safranın yerine genellikle aspir (Carthamus tinctorius, "Portekiz safranı" ya da "yalancı safran") veya zerdeçal (Curcuma longa) kullanılır.

  

Safranbolu’nun bugünkü adını, geçmişte yörede bol miktarda yetiştirilen ve Botanik’te Latince (Crocus Sativus) denilen “Safran” bitkisinden aldığı tartışmasızdır. Ancak, son yıllarda yayımlanan çeşitli kitap ve makalelerde, Safranbolu’nun eski adlarının anlamı ve kökeni konusunda, kimisi tarihsel kaynakların yanlış yansıtılmasına, kimisi akla yatkın olmayan kişisel yorum ve kabullere dayalı çok değişik görüşler ileri sürülmektedir. Bilimsel yöntemlerle ulaşılmış, tartışmasız bilgi ve bulgular olmamalarına karşın, bu adların ve anlamlarının çoğu, geniş bir kesim tarafından da irdelenmeksizin benimsenip, yinelenmektedir. şöyle ki; Türklerden önce Safranbolu’nun, Teodoropolis (Teodor’un kenti) ve Germia olarak adlandırıldığı ve Türkler tarafından fethedildiği 1196-97 yıllarında da Dadybra denildiği söylenmektedir. 

 

http://www.ulukavak.net/40yil/34.pdf