Tarihi bir Füzyon Yemeği: Sultan Fatih'in Favorisi Mutancana


Malzemeler 
 
750 gr kuzu eti 
1 su bardağı kızıl üzüm 
15 adet arpacık soğan 
1 çay bardağı soyulmuş iç badem 
4-5 Adet incir 
2 Çorba kaşığı bal 
3 Çorba kaşığı tereyağ 
2 Su bardağı su 
Bir fiske un 
2 Çay kaşığı sumak 
2 Çay kaşığı tuz 
 
 
Yapımı
 
Derince bir tencerede tereyağını eritin. Kuşbaşı doğranmış kuzu etini ilave edin. Etler suyunu salıp çekinceye değin kavurun. Soyduğunuz arpacık soğanları bütün olarak tencereye ilave edip birkaç dakika daha kavurun. Parmak ölçüsüyle bir-iki fiske unu serpiştirip, birkaç dakika daha kavurun. Üzerine sıcak su ilave edip kızık ateşte pişmeye alın. Ateşten almazdan 5 dakika önce kızıl üzümü, balı, sumağı ve tuzunu ilave edin. Kenarda sıcak suda haşlayıp kabuklarını soduğunuz bademleri ve kuru inciri ince ince doğrayın. Bir tavada birkaç dakika sotelediğiniz badem ve incirleri sunuma aldığınız yemeğinizin üzerinde servis edin.
 
 
Mutancana yaklaşık 570 yıllık bir yemektir, afiyet olsun. 

Fatih Sultan Mehmed

1432-1481

II. Mehmed, Osmanlı İmparatorluğu'nun yedinci padişahı. Tarihî kaynaklarda ismi, Mehmed isimli diğer padişahlarınki gibi, Muhammed şeklinde geçer. İlk olarak 1444-46 yılları arasında kısa bir dönem, daha sonra 1451'den 1481 yılında ölümüne kadar 30 yıl boyunca hüküm sürdü. II. Mehmed, 21 yaşında İstanbul'u fethederek 1000 yıllık Bizans İmparatorluğu'na son verdi ve bu olay birçok tarihçi tarafından Orta Çağ'ın sonu Yeni Çağ'ın başlangıcı olarak kabul edildi.

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/II._Mehmed

Fotoğraf: https://www.istanbulsanatevi.com/sanatcilar/soyadi-z/zonaro-fausto/fausto-zonaro-fatih-sultan-mehmet-portresi/

 

Tablo : Fausto Zonaro (1854-1929)

Fausto Zonaro Fatih Sultan Mehmet Portresi tablosu yapılış tarihi: 1910

Teknik: Tuval üzeri yağlı boya

Orijinal Boyut: 99 x 75 cm

Yer: Topkapı Sarayı Müzesi Koleksiyonu