Girit Adasından Anadolu'ya Eski bir Tarif: Enginar Dolması


Malzemeler

400 – 450 gr. kavrulmuş kıyma (soğanlı ve maydanozlu) 

4 adet yapraklı enginar 

3 diş sarımsak 

1 avuç ceviz 

200 ml domates püresi 

1 çorba kaşığı biber salçası 

4 çorba kaşığı zeytinyağı 

4 dal taze kekik 

1 çorba kaşığı köfte baharı 

1 tatlı kaşığı kimyon 

1 tatlı kaşığı toz kırmızı biber 

1 tatlı kaşığı karabiber 

Tuz Tencere tabanını 3 parmak kaplayacak kadar kaynar su ( ortalama 1-2 lt.)

 

Yapımı

4 adet enginarın sert dış yaprakları ve saplarını kesin, çanak kısımına ulaşmak için ortasındaki yaprakları dikkatlice çıkarıp, bir kaşık ile içini oyun. İçindeki tüylü kısmı tamamen temizlemeniz çok önemli. Biraz güç gerektiren bu işlemi yaptıktan sonra enginarlara limon sıkıp, kararmamaları için bol limonlu, tuzlu suda bekletin. Bu işlemi isterseniz enginarcınıza tarif edip, sizin için yapmasını rica edebilirsiniz. Gelelim içindeki malzemeye, yaklaşık 450 gram soğanla birlikte kavrulmuş kıymaya ihtiyacınız olacak. Bunun için daha önce Islak Ekmek Arası tarifinde verdiğim kıyma kavurma tarifimi kullanabilirsiniz yada buzluğunuza önceden kavurup koyduğunuz kavrulmuş kıyma varsa onu da değerlendirebilirsiniz. Kavrulmuş kıymaya, isterseniz ince kıyılmış maydanoz da ekleyebilirsiniz. Enginar dolmasına çok yakıştığını düşündüğüm diğer iki malzeme de ceviz ve sarımsak. 1 avuç cevizi elinizle kırarak, 3 diş sarımsağı da ezerek içine ekleyin. Tuzunu ve biberini kontrol ettikten sonra harcı, oyduğunuz enginarların ortasındaki boşluğa doldurun. Sosu için bir kaseye 200 ml domates püresi, 2 çorba kaşığı biber salçası, 3 çorba kaşığı zeytinyağı, 4 dal taze kekik, 1 çorba kaşığı köfte baharı, 1 tatlı kaşığı kimyon, 1 tatlı kaşığı toz kırmızı biber, tuz ve karabiber koyup, karıştırın. Son olarak üzerine 1 litreye yakın sıcak su ekleyin. Tüm bu sosu, tencereye dizilmiş enginarların üzerine gezdirin. Yaklaşık 40 dakika, en ucundaki yaprağı çektiğinizde rahatça kopuncaya kadar, orta ateşte pişirin.

Enginar dolması, etli veya zeytinyağlı olarak hazırlanan bir çeşit dolmadır. Girit Mutfağının tercih edilen yemeklerinden biridir.Girit Adası

 

Hanya, Girit

Fotoğraf:  https://greekcitytimes.com/2018/03/22/crete-named-amongst-top-5-destinations-in-the-world-for-2018

 

Girit (Yunanca: Κρήτη, Kríti ['kriti]; Eski Yunanca: Κρήτη, Krḗtē), Yunan adalarının, dünyanın 88. en büyük adası ve Sicilya, Sardunya, Kıbrıs ve Korsika'dan sonra Akdeniz’in en büyük 5. adasıdır. Girit ve çevredeki pek çok ada ve adacık, Yunanistan'ın en üst düzey 13 idari biriminden biri olan Girit bölgesini (Yunanca: Περιφέρεια Κρήτης) oluşturmaktadır. Başkent ve en büyük şehir Kandiye'dir. Bölge 2011 yılı itibariyle 623.065 nüfusa sahiptir. Girit, Yunanistan'ın ekonomisinin ve kültürel mirasının önemli bir bölümünü oluştururken, kendi yerel kültürel özelliklerini de koruyor (kendi şiiri ve müziği gibi). Bir zamanlar Avrupa'nın bilinen en eski uygarlığı olan Minoan medeniyetinin merkezi idi (M.Ö. 2700–1420). Knossos Sarayı Girit'tedir.

 

Girit'in Hanya Şehrinde Osmanlı Mevlevi Dervişleri 1890'lar

Fotoğraf:  https://tr.pinterest.com/pin/409616528602421954/?lp=true