Anadolu'nun Köfteleri

 

 

Bir çırpıda kaç köfte çeşidi sayabilirsiniz? 5 mi, 10 mu, 20 mi? Peki sizce Türkiye'nin kaç köftesi var? 'Türkiye'nin Köfteleri' adlı seriyi oluşturmak için 90 gün boyunca 15 bin kilometre yol yaparak, 7 bölgede, 15 il ve 12 ilçede 43 köfte ustasıyla görüşen Pınar Et ekibi tam 291 çeşide ulaştı. Ustalar köfteleri nasıl hazırladıklarını anlattı ve 'Türkiye'nin Köfteleri' serisi çekilen 10 bin kare fotoğrafla belki de köftenin belgeselini hazırlamaya yetecek kadar malzeme toplandı. Yemek yazarı Engin Akın'a göre her köftenin arkasında tarihsel ve sosyolojik bir olay var. Türk Mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan köfte, kültürel zenginliğimizin de bir yansıması olarak Türkiye’de yaklaşık 300 farklı türde hazırlanıyor. İzmir köftesinden İnegöl köftesine, kasap köftesinden suluköfteye kadar farklı pişirme teknikleri ve malzemeleri ile sofralarımızın en zengin yemeklerinden biri olan köfteyi yediden yetmişe hepimizin çok sevmesinin bir nedeni de herkesin damağına hitap eden en az bir köfte çeşidinin bulunması… Köfte, esasen Acemce’den dilimize giren bir kelime. Ama değişmiş olarak… “Küfte” Acemce bir sözcük ve İranlılar bunu, içi yumurtalı ve sebzeli, dışı ise kıymadan oluşan bir karışımla hazırlanan ve tıpkı bizim köftelerimiz gibi yuvarlanarak şekil verilen bir yemek için kullanıyorlar. Küfte’nin diyebiliriz ki sadece adını almışız İran’dan çünkü hemen her yemekte olduğu gibi tanıştığımız bu lezzete de kendimize ait o kadar çok usul ve malzeme eklemişiz ki ortaya yepyeni ve bambaşka bir yemek çıkıvermiş. Köfte çeşitliliğimiz sadece Türkiye’ye ait baharatlardan, hazırlanış ve pişirme usullerinden etkilenmemiş, Rumeli gibi farklı topraklardan ülkemize göç eden ustalar sayesinde farklı coğrafyaların zenginliğini de kazanmış durumda. Tıpkı Tekirdağ köftesinde olduğu gibi… Dört köşesinden nefis köfte kokuları gelen bu topraklarda gelenekler sürüyor.

Metin ve Fotoğraf: http://pinar.com.tr/mailing/ocak2016/page4.html

 

292.Tür ? İsveç'te Türk Köftesi

İsveç Devletinin resmi Twitter hesabından, ülkenin dünyaca ünlü köftesinin tarifinin Türklere ait olduğu itiraf edildi.Twitter hesabı "Sweden.se"den yapılan paylaşımda, köfte fotoğrafı kullanılarak, “İsveç köfteleri, aslında Kral 12. Karl'ın Türkiye'den eve getirdiği tarife dayanıyor. Gerçeklere bağlı kalalım.” ifadeleri kullanıldı.Uppsala Üniversitesi Edebiyat Bölümü Araştırmacısı Annie Mattson, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Rusya'ya karşı savaş kaybeden İsveç Kralı 12. Karl'ın, Osmanlı topraklarına sığınarak 5 yıla yakın Moldova'nın Bender kentinde yaşadığını söyledi.

Köfte, Kahve ve Lahana Dolması
Mattson, daha sonra ülkesine dönmeye karar veren kralın yanında köfte, kahve ve lahana dolması getirdiğini anlattı.
Türkiye'de "Demirbaş Şarl" olarak tanınan İsveç Kralı 12. Karl'ın, ülkesine köfte tarifinin yanı sıra kahve ve lahana dolmasını da getirdiği biliniyor. 
 

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/isvecten-turk-koftesi-itirafi-40820185