Köyde Sanat: Baksı

Eski adıyla Baksı, bugünkü adıyla Bayburt Bayraktar köyünde yükselen bu sıra dışı Müze, çağdaş sanat ve geleneksel el sanatlarına aynı çatı altında yan yana, iç içe yer vermektedir. Sergi salonları, depo müze, atölyeler, konferans salonu, kütüphane ve konukevi ile 40 dönümlük bir araziye yayılan Baksı Müzesi, Bayburt doğumlu sanatçı ve akademisyen Prof. Dr. Hüsamettin Koçan’ın bireysel düşü olarak 2000 yılında filizlendi. Bu proje Hüsamettin Koçan’ın doğduğu topraklara yaşam birikimini taşıma çabasının bir sonucudur. Bu fikri hayata geçirmek amacıyla 2005 yılında Baksı Kültür Sanat Vakfı kuruldu. Müze, başta sanatçılar olmak üzere çok sayıda gönüllünün katkısıyla yıllar içinde gerçek bir toplumsal projeye dönüştü. Müzenin ana binası, 2010 yılında zorlu bir serüvenin sonunda, devletten hiçbir maddi yardım almadan, tamamlandı. Baksı Müzesi'nin tanıtımı 2010 yılı Haziran ayında İstanbul Modern'de, açılışı ise Temmuz ayında yapıldı. 2012 yılında müzenin yeni sergi salonu olan Depo Müze sanatseverlerle buluştu.
 
Müzenin kurucusu Hüsamettin Koçan Baksı’nın hikayesini şöyle anlatıyor:
 
 
"Baksı Müzesi doğduğum topraklara yaşam birikimimi taşıma isteğimin bir sonucu olarak doğdu. Baksı bir eve dönüş projesi. Babam iki yılda bir gelebildiği köyüne döndüğünde “O kadar güzeldi ki, bir defa da ben dönmek istiyorum” diye düşündüm ve gurbetçi çocuklarının hasret dolu bekleyişlerine bir son vermek, sanatı doğduğu yere getirmek ve göçe son vermek için bu projeyi başlattım.”
 
 
 
2014 yılında oldukça prestijli bir uluslararası ödül kazanarak, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi tarafından ‘Yılın Müzesi’ seçildi. 
 
 
 
 
Bayburt'a gitmişken: Yöresel mutfağın tatlarıyla buluşun. 
 
Bayburt usulü Kara Pancar Yemeğinin tadı bir başka. İnce kıyılmış soğanları yağda iyice kavurduktan sonra salça ve etlerin pişirilmesi ve son olarak da içerisinde yeşil mercimek, bulgur ve haşlanmış evelikler eklendi mi tadından yenmiyor. Bayburt’a has lezzetlerden biri ise Galacoş yemeği. İçerisinde bol mercimek, et ve soğan yer alan yemekte, öncelikle servis tabağına bayat ekmekler diziliyor ardından sosla ıslanarak önceden hazırlanan mercimekli harç ilave ediliyor. Kesme Çorbası Bayburt’ta bir başlangıçtan ziyade bir yemek olarak tüketiliyor. Açılan hamurdan ince ince kesilen makarnaların katıldığı çorbada mutlaka soğan, mercimek ve dargın yer alıyor. Bayburt Usulü Lor Dolması, taze lorun içerisinde yumurta, süt, haşlanmış bulgur ve soğan ile karıştırılır ve iyice sıkılarak, yaprağa sarılır. Servis esnasında üzerinde tereyağ gezdirmeyi unutmayın. Süt Böreği yufkanın saf süt ve yoğurt ile ıslatılmasından oluşan bu börek içerisinde, bol fındık da katılıyor. Bayburt’un en farklı lezzetlerinden biri olan süt böreği için bir de şerbet hazırlanıyor ve mutlaka ılık olarak servis ediliyor.

 

http://baksi.org/tr/anasayfa

 

 
Ve tabi ki Çoruh Nehrinde kanoyla ıslak bir tura hazır olun.