Stonehenge'de Anadolu İzi

Bir araştırma, Stonehenge'i inşa eden insanların atalarının İngiltere'ye ulaşmadan önce Akdeniz boyunca batıya gittiğini göstermiştir.

Araştırmacılar, İngiltere’de bulunan Neolitik insan kalıntılarından çıkarılan DNA’yı, aynı zamanda Avrupa'da yaşayan insanlarla karşılaştırdılar.

Neolitik kalıntılar, kuzeye gitmeden önce İberya'ya taşınan Anadolu'dan (modern Türkiye) köken alan nüfusa dayanıyordu.

İngiltere'ye yaklaşık 4.000BC'de ulaştılar.

Detaylar Nature Ecology & Evolution dergisinde yayınlandı.

İngiltere'ye göç, 6.000BC'de Avrupa’ya çiftçilik getiren Anadolu halkının genel ve büyük genişlemesinin yalnızca bir parçasıydı.

Ondan önce, Avrupa hayvanları avlayan ve yabani bitkileri ve kabuklu deniz hayvanlarını toplayan küçük, seyahat eden gruplarla doluydu.

Bir grup erken çiftçi, Tuna nehrini Orta Avrupa’ya kadar takip etti, ancak bir başka grup Akdeniz’den batıya gitti.

DNA, Neolitik Britanyalıların büyük ölçüde Akdeniz sahnesine giden gruplardan geldiğini, sahile sarıldığını veya teknelerle adadan adaya geçtiğini gösteriyor. Bazı İngiliz gruplarında, Tuna yolunu izleyen

gruplardan az miktarda soy vardır.

 

 

Fotoğraf telif hakkı ROYAL PAVILION & MUSEUM, BRIGHTON

Sussex'li 5.600 yaşında Neolitik bir kadın olan Whitehawk Kadını'nın yüz rekonstrüksiyonu. Rekonstrüksiyon, Brighton Kraliyet Köşkü ve Müzesi'nde sergileniyor.

Araştırmacılar, eski İngiliz çiftçilerin DNA'sını analiz ettiklerinde, en çok Iberya'dan (modern İspanya ve Portekiz) Neolitik insanlara benzediklerini buldular. Bu İberli çiftçiler, Akdeniz’de yolculuk etmiş olan

insanlardan geliyor.

İberya'dan veya yakın bir yerden, Akdenizli çiftçiler Fransa üzerinden kuzeye geçtiler. İngiltere’ye batıdan, Galler’den veya güney batı İngiltere’den girmiş olabilirler. Aslında, radyokarbon tarihleri, Neolitik halkın

batıya daha erken geldiğini gösteriyor, ancak bu gelecekteki çalışmalar için bir konu olmaya devam ediyor.

Çiftçiliğe ek olarak, İngiltere’ye gelen Neolitik göçmenler, megalitler olarak bilinen büyük taşların kullanıldığı bina anıtları geleneğini getirmiş görünmektedir. Wiltshire'daki Stonehenge bu geleneğin bir parçasıydı.

Her ne kadar İngiltere 4.000BC civarında çiftçiler geldiğinde "batı avcı – toplayıcı grupları" tarafından iskan edilmiş olsa da, DNA iki grubun hiç de karışmadığını gösteriyor.

İngiliz avcı toplayıcıları, batı İskoçya'daki bir grup dışında, Neolitik çiftçiler tarafından neredeyse tamamen değiştirildi. Bu, sadece daha büyük sayıları olan çiftçi gruplarına inebilirdi.

Londra'daki Doğa Tarihi Müzesi'nden eski DNA uzmanı Dr. Tom Booth, “Neolitik çiftçiler geldikten sonra yerel İngiliz batı avcısı-toplayıcı soyları için tespit edilebilecek hiçbir kanıt bulamıyoruz” dedi.

“Bu, hiç karışmamaları anlamına gelmiyor, bu sadece nüfus büyüklüklerinin herhangi bir genetik miras bırakmayacak kadar küçük olduğu anlamına geliyor.”

UCL’den yardımcı yazar Profesör Mark Thomas da bu "sayı oyunu açıklaması" nı beğendiğini söyledi.

 

Fotoğraf telif hakkı CHANNEL 4/PLIMSOLL PRODUCTIONS

Çedar Adam'ın rekonstrüksiyonu. Diğer Mesolitik avcı-toplayıcılarda olduğu gibi, DNA sonuçları koyu tenli ve mavi veya yeşil gözlere sahip olduğunu gösteriyor.

Profesör Thomas, Neolitik çiftçilerin muhtemelen uygulamalarını Avrupa’da ilerledikçe farklı iklim koşullarına uyarlamak zorunda kaldıklarını söyledi. Ancak, İngiltere’ye ulaştıklarında, zaten bu konuda gelişmiş ve

kuzeybatı Avrupa ikliminde yetişen ürünler için hazırdılar.

Çalışma ayrıca bu İngiliz avcı-toplayıcıların DNA'sını da analiz etti. Analiz edilen iskeletlerden biri, kalıntıları 7.100 BB'ye dayanan Çedar adam'dır. Geçen yıl Tabiat Tarihi Müzesi'nde tanıtılan bir rekonstrüksiyonun

konusu oldu. DNA, zamanın diğer Avrupalı avcılarının çoğu gibi, mavi gözlerle birleşik koyu tenli olduğunu öne sürüyor.

Genetik analiz, Neolitik çiftçilerin, kahverengi, siyah veya koyu kahverengi saçlarla daha soluk tenli olduğunu gösteriyor.

Neolitik'in sonlarına doğru, yaklaşık 2450'de, ilk çiftçilerin soyundan gelenler, Bell beaker denilen yeni bir popülasyonun anakara Avrupa’dan göç etmesiyle neredeyse tamamen değiştirildi. Böylece İngiltere birkaç

bin yıllık sürede iki büyük genetik kayma gördü.

Prof Thomas, bu olayın Neolitik nüfusun hem İngiltere'de hem de Avrupa'da bir süredir düşüş yaşadıktan sonra gerçekleştiğini söyledi. Çatışmaya yol açan basit açıklamalara karşı uyardı ve vardiyaların

nihayetinde yaşamın manzarayı sömürmek için en uygun yaşam tarzı olan "ekonomik" faktörlere indirildiğini söyledi.

Dr. Booth şöyle açıkladı: İki genetik kaymanın ortak bir özelliği olup olmadığını görmek zor - ikisi de çok farklı değişimler. Bir dereceye kadar nüfusun çöküşüne dair spekülasyonlar var. Ancak bu iki çöküş için

önerilen sebepler farklı, bu yüzden sadece bir tesadüf olabilir.

Kaynak: https://www.bbc.com/news/science-environment-47938188